2012. december 30., vasárnap
Collage Maker
I recently found a great website. I'm not a very good gift giver. Some of you might already know this. I hate planning in advance what to give and then spend hours and days on actually finding that one particular item. My grandma's birthdays was coming and I didn't know what to get her. Then I had this amazing idea. What do grandmothers do most of the time? Reminisce. Tell me you didn't have at least once an old person sitting next to you on the bus showing her grandkids' photos. They love thinking about old memories and share it with others again and again.
So I thought a collage with our pictures would make the perfect gift for her. I quickly googled it and I found this the most simple and fun collage maker. It's really easy to use this webpage. You can create your own collage with the pictures you choose. If something wouldn't be clear there are instructions what to do. There are different resolutions you can choose from which gives you different opportunities. You can even choose the background and add text. It didn't take me longer than 5 minutes to create my grandma's present. And all this from the comfort of my home without all the hustle and bustle.
My grandma loved the collage. She even cried as she looked through the images. It brought back some nice memories. The collage contained 5 pictures. Two from my childhood and three which were taken recently. I was really satisfied with myself for having this awesome idea. I have used the collage maker several times since then. It's quick, simple and suitable for everyone. You can do a collage for your friends or family. You just have to find some pictures that you took together. My acquaintance used it to promote her business. So as you can see you can use it for various reasons. What I think is the best thing is that after you are ready with your collage you can share it on facebook. Your friends can see and like what you've done. You can also order items (such as pillow, mug, poster) with your pictures on it. I highly recommend everyone to try it. You won't regret it.
Go checkt it out here: http://www.collagemaker.me/
The one below is just one of the many collages I made with it.
2012. március 28., szerda
Kártyák
A nagyobb városokban vannak ilyen kártyák, amik bár drágák, de ha sok látnivalót meglátogatsz, akkor több 100$-t spórolhatsz. Általában 3,4,5 és 7 napos kártyák vannak. Változó a felhasználási szabályuk, de a honlapon mindent megtaláltok. Ami mindre igaz, hogy az összeset csak egyszer lehet felhasználni. Szóval nem mehetsz kétszer ingyen pl a Madame Tussaud's-ba. Persze van néhány kivétel, akkor ezt külön feltüntetik.
Mi vettünk 7 napos NY Pass-t. Ezt csak egymást követő napokon lehet felhasználni. Nagyon sok helyre érvényes. Így, hogy 4-en vagyunk szerintem több, mint 1000 $-t spóroltunk. Egy ideig írtuk, de mikor láttuk, hogy már bőven plusszban vagyunk abba hagytuk.
Leírom mi miket használtunk vele, teljesen ingyen.
- Beast speedboat (nagyon jó. Mindenképp próbáljátok ki )
- Szabadság-szobor (itt az odavezető kompra szól a jegy. )
- NY Water Taxi (Ennek menetrendje van és 4-5 helyen kiköt. Ott szállsz le ahol akarsz. Utána visszaszálhatsz még. 24 h-ra szól a jegy)
- 3 órás bicikli bérlés a Central Parkban
- 4 órás bicikli bérlés a városban (jól felfedeztük vele a várost. át a Brooklyn hídon, vissza a Manhattan hídon. Nagyon szép)
- Top of the Rock (szép kilátás a Central Park-ra és Empire State Building-re)
- Empire State Building (itt este voltunk fenn)
- Guggeinheim Museum
- Madame Tussaud's
- NBC Studio Tour
- Brooklyn Botanikus Kert
- Egy nagy vitorlás hajón városnézés. (Nagyon szép. Világosban indultunk 7-kor és 9-kor értünk vissza ki volt már minden világítva)
- Intrepid (fiúknak érdekes)
- New York Skyride (egy kalap szar)
- On Location Tours (busszal visznek híres filmforgatási helyszínekre. Néha meg is áll, akkor kiszállunk és megnézzük gyalog is. Jófej idegenvezető)
- On Location Tours Central Park (Itt is forgatási helyszínekre megyünk, de csak a Central Park-beliekre. Itt gyalogolunk. Azért is megéri, mert nagyon szép helyeken jártunk. A park nagyon nagy és magunktól nem tudtuk volna hova menjünk. Amúgy az összes helyszínt lehet látni mindig a filmekben.)
- Queens-i Múzeum. (Csodák Palotához hasonló)
- Bodies kiállítás
Minket ezek érdekeltek. Amúgy egyre többet adnak hozzá a listához. Mikor mi voltunk még nem volt érvényes a Ripley's Múzeumba. Azt hallottam az is nagyon jó.
Általában le van akciózva a kártya 10 %-kal. Mi is akkor vettük meg. A neten rendeltük meg, bankkártyával fizettünk.Mivel 4-en vagyunk, 4-et rendeltünk. Mindegyik kártyához jár, egy kis füzet. Ezt tudod vinni magaddal. Ebben benne van, az összes hely ahova érvényes, mellette térkép, hogy hol is található és, hogyan lehet oda jutni tömegközlekedéssel. Van még iPhone-ra application is, ha valaki nem akarja vinni magával azt a kis könyvet.
Vettünk 3 napos Go San Francisco Card-ot is. Ezt is csak egymást követő napokon lehet felhasználni.
Amire mi használtuk teljesen ingyen:
- Hajókázás: a Golden Gate híd alatt is átment. (kaptunk ilyen kis walki-talkit, ami közben mondta a látványosságokat)
- Akvárium
- Egész napos bicikli bérlés. Ezt korlátlan számban igénybe lehet venni. (nagyon jó, mindenkinek ajánlom. Könnyen fel lehet fedezni a várost vele)
- Exploratirium
- Cable Car (minden nap egy jegyet lehet kiváltani)
- Buszos túra (felül nyitott emeletes buszon jártuk be a várost.)
Bár pénzben itt is plusszban voltunk, de nem érdekelt itt minden annyira. Szóval ha nem lett volna a kártya tuti nem megyünk az akváriumba. De ha csak azt nézzük, amit amúgy is csináltunk volna akkor is megérte. Ilyen a biciklizés, cable car és hajókázás.
Kicsit elrontottuk a dolgot és emiatt mérgesek is voltunk. Akartunk is írni panasz levelet, de aztán nem foglalkoztunk vele. Lekocsiztunk 120 km-t Santa Cruz-ba, hogy ott is felhasználjuk egy kisebb vidámparkban. Erre ott kiderült, hogy már 1 hónapja beszüntették, hogy ott is elfogadják. Szóval nem engedtek be a kártyával. Erről én e-mailt nem kaptam. A honlapon se tüntették fel külön, csak annyi volt, hogy levették az elfogadóhelyek listáról.
Azt nem bántuk, hogy lementünk Santa Cruz-ba, mert az 1-es út mentén mentünk direkt, ami szép. És maga a város is tetszett. De ha tudjuk, akkor tuti a Six Flags vidámparkba megyünk, ahova szintén jó a kártya és a alapból drága hely. Csak az van Los Angelesben is, így az eredeti terv szerint oda ott megyünk.
Vettünk 7 napos Go Los Angeles Card-ot is. Ez is bőven megérte az árát. Itt 14 napon belül kell felhasználni a 7 napot. Szóval leet közbe pihenni.
Amiket mi igénybe vettünk ingyen.
- Universal Studios (ide el lehet jönni 3 nap is, nem csak egyszer.)
- Knott's Berry Farm (vidámoark: jó hullámvasutak)
- K1 Gokartozás
- Legoland
- Los Angeles Állatkert
- Híres emberek háza buszos túra
- Santa Monica Pier "vidámpark"
- Six Flags Magic Mountain (vidámpark nagyon sok hullámvasúttal)
- Bicikli bérlés Santa Monican (elbicikliztünk a Venice Beach-ig)
- Bicikli bérlés a Griffith Park-ban
- Warner Bros Studio Túra
- Bálna nézés
Itt mindegyiket nagyon ajánlom az állatkert kivételével. Az nem nagy szám.
A Los Angeles-es és San Francisco-s kártyából is 4-et vettünk. Itt is kaptunk hozzá kis füzetet. Ugyanúgy térkép, odajutási leírás van benne, mint a NY Pass-nál. Viszont ott kaptunk 4 db-ot, itt csak 1-et. Ezt nem értem mért, de mindegy. Ezeknél a kártyáknál is sokszor van 10 % kedvezmény. Akkor érdemes megvenni.
Ha szeretnél vélemyényeket olvasni, arról, hogy megéri-e elmenni ehhez vagy ahhoz a látványossághoz az USA-ban, akkor ezt olvasgassátok. Én is sokszor nézegettem.
http://www.yelp.com/la
Itt vannak a honlapok. Mi ezekt használtuk:
http://www.newyorkpass.com/
http://www.smartdestinations.com/
Egyéb kártyák, amiket mi nem használtunk:
http://www.citypass.com/
http://www.vegas.com/shows/attractions/las-vegas-power-pass/
Európában:
http://www.londonpass.com/?aid=17&gclid=COPd5Ou3wLACFQrN3wodnGlRnA
http://www.romapass.it/?l=en
2012. március 21., szerda
Couch Surfing vs Homeexchange
Mi a Couch Surfing-gel kezdtünk, még 2009-ben. Akkor még nem tudtunk a homeexchange-ről.
Nem lehet kijelenteni, hogy ez az oldal egyértelműen jobb, mint a másik. Hisz ez attól függ ki milyen természetű, mi a célja és milyen lehetőségei vannak.
A Couch Surfing oldalán van több olyan csoport is, melyben csak olyan tagok vannak akik csinálnak homeexchange-t (házcserét) is. Tehát végül is, elviekben ott ugyan azt megkapod, mint a homeexchangen. (a CS ingyenes, a homeexchange 20.000 Ft egy évre)
De valóságban CS-n nincs annyi ember aki benne van a házcserében. Ha találsz is valakit aki cserél veled, nincs akkora szabadságod választani az uticélt és a ház felszerelését, minőségét.
Alpvetően szerintem mind a kettő jó használni. Mi is így tettünk az amerikai utunkon. Ott 5 cserét csináltunk (1 vagy 2 hétre) és 5 helyen szálltunk meg couchsurfinggel. (1 vagy 2 napra)
Időtartam:
A homeexchange-nél a két fél megbeszéli egymással mennyi időre akar cserélni. Általában 2 hétre szoktak a nyáron. Persze ez függ a távolságtól is és, hogy kinek mennyi szabadsága van. A nyugdíjasok van, hogy több hónapra cserélnek. A tehetősebbek akár egy hétvégére is cserélnek. Nem sajnálják a repjegyre.
A Couchsurfing-nél, mivel valakivel együtt élsz, ezért általában csak 2-3 napra szokás megszállni. Ennyi ideig még nem mennek egymás agyára. Amúgy mindenki jelzi a profilján, hogy max hány napra fogad be embereket.
Alvás:
Homeexchange: Tied az egész ház. Hálószobában alszol, rendes ágyon.
Couch Surfing: Attól függ ki mit tud felajánlani. Erről mindenki ír a profilján. Általában kapsz egy szobát, ahol van egy ágy vagy matrac a földön. Sokszor a nappaliban lévő kanapé jut neked, vagy ha sokan vagytok, akkor oda tesznek le szivacsot.
Létszám:
Homeexchange: Ezt is előre meg kell beszélni. Mi 4-en vagy 5-en utazunk mindig. 5 főt kb mindenki beenged a házába. Ha nincs is annyi ágy, akkor matracon, vagy pótágyon. A nagyobb házakba akár 10 főt is beengednek. Minket Svájcban is beengedtek volna 10 főt, csak végül lemondták az ismerősök.
Couch Surfing: Általában 2-3 főt szokás elszállásolni. Ennyit még kényelmesen el tudnak látni. Van néhány laza fiatal, akik 10 főt is beengednek az 1 szobás lakásukba és egymás hegyén-hátán aludnak.
Néha sátrat szoktak felállítani a kertben.
Privacy:
A homeexchange esetében tied egy egész ház. Nem zavar senki. Saját fürdőd van, hálószobát és minden egyéb más. Főzhetsz magadnak a konyhában.
A Couch Surfing-nél a befogadó családdal élsz együtt. Jó esetben van egy külön szobád, ahova ha akarsz visszavonulhatsz. De sok esetben csak a nappali kanapéját kapod meg. Ez esetben folyton nyitott térben vagy, ahol bárkivel összefuthatsz. A konyha szintén mindenkijé. Illik vinned valamit neked is, és nem megenni az ő kajájukat.
Kultúra és az ország megismerése:
Homeexchange: Itt a levelek alapján lehet megismerni a másik országát. Ők is írnak mondjuk az országukról, rendezvényekről, életükről és te is. Általában valami kaját illik hagyni nekik, ami az adott országra jellemző. Mi Tokaji bort, szalámit és túró rudit szoktunk.
Ha valami helyi rendezvény van, akkor arról szintén szólnak. Pl nekünk a minden hétvégén megrendezésre kerülő amerikai autós fesztiválról Los Angelesben. Vagy a San Diego-ban lévő évenkénti homokvárépítő versenyről.
Mikor a házukban vagy szintén sok minden utal arra, hogy hogyan is élik a mindennapjaikat. Van, hogy a szomszéd adja át a kulcsot, vagy valami rokon. Általában barátságosak, és ha te nyitott vagy a dologra, akkor szívesen találkoznak veled máskor is.
Couch Surfing: Az oldalnak ez az egyik fő célja. Amíg együtt élsz a családdal, addig látod, hogyan is élnek. Bepillantást nyersz a mindennapi életükbe. Mindenképpen érdekes, hisz látod, hogy más emberek hogyan élik mindennapjaikat. Érdekes élmény. Sokszor körbemutatnak a városban vagy főznek neked valamit. Ha van valami helyi rendezvény akkor oda gyakran elkisírnek téged. Bevonnak a helyi szokásokba, mesélnek a kultúrájukról.
Barátság kötés:
Homeexchage: Itt is alakulhatnak ki barátságok. Már hallottam ilyen esetről. Mi nem annyira vagyunk erre nyitottak. Illetve inkább azt mondom, hogy nincs rá időnk. Minket is megkeresett a svájci család facebook-on. Velük néha váltunk 1-1 levelet.
Couch Surfing: Itt nagyon sok barátság szokott kötődni. Sokak tartják egymással a kapcsolatot az első találkozás után is.
Biztonság:
Homeexchange: Még nem hallottam semmi panaszt. Regisztrációkor kötelező befizetni egy kisebb összeget bankszámláról, így minden adatot leellenőriznek.
Couch Surfing: Alapvetően itt sem szoktak gondok lenni. A regisztráció ingyenes, így bárki tag lehet. De vannak referenciák, amit egymásnak hagynak az emberek. Abból sok minden leszűrhető. Már hallottam, olyat, hogy elvittek valamit, de ez nagyon ritka eset, és a levelekből ki lehet szűrni, akinek ez a szándéka. Én nem félnék attól, hogy nem biztonságos az oldal. nekünk még semmi probléma nem volt soha.
Nem lehet kijelenteni, hogy ez az oldal egyértelműen jobb, mint a másik. Hisz ez attól függ ki milyen természetű, mi a célja és milyen lehetőségei vannak.
A Couch Surfing oldalán van több olyan csoport is, melyben csak olyan tagok vannak akik csinálnak homeexchange-t (házcserét) is. Tehát végül is, elviekben ott ugyan azt megkapod, mint a homeexchangen. (a CS ingyenes, a homeexchange 20.000 Ft egy évre)
De valóságban CS-n nincs annyi ember aki benne van a házcserében. Ha találsz is valakit aki cserél veled, nincs akkora szabadságod választani az uticélt és a ház felszerelését, minőségét.
Alpvetően szerintem mind a kettő jó használni. Mi is így tettünk az amerikai utunkon. Ott 5 cserét csináltunk (1 vagy 2 hétre) és 5 helyen szálltunk meg couchsurfinggel. (1 vagy 2 napra)
Időtartam:
A homeexchange-nél a két fél megbeszéli egymással mennyi időre akar cserélni. Általában 2 hétre szoktak a nyáron. Persze ez függ a távolságtól is és, hogy kinek mennyi szabadsága van. A nyugdíjasok van, hogy több hónapra cserélnek. A tehetősebbek akár egy hétvégére is cserélnek. Nem sajnálják a repjegyre.
A Couchsurfing-nél, mivel valakivel együtt élsz, ezért általában csak 2-3 napra szokás megszállni. Ennyi ideig még nem mennek egymás agyára. Amúgy mindenki jelzi a profilján, hogy max hány napra fogad be embereket.
Alvás:
Homeexchange: Tied az egész ház. Hálószobában alszol, rendes ágyon.
Couch Surfing: Attól függ ki mit tud felajánlani. Erről mindenki ír a profilján. Általában kapsz egy szobát, ahol van egy ágy vagy matrac a földön. Sokszor a nappaliban lévő kanapé jut neked, vagy ha sokan vagytok, akkor oda tesznek le szivacsot.
Létszám:
Homeexchange: Ezt is előre meg kell beszélni. Mi 4-en vagy 5-en utazunk mindig. 5 főt kb mindenki beenged a házába. Ha nincs is annyi ágy, akkor matracon, vagy pótágyon. A nagyobb házakba akár 10 főt is beengednek. Minket Svájcban is beengedtek volna 10 főt, csak végül lemondták az ismerősök.
Couch Surfing: Általában 2-3 főt szokás elszállásolni. Ennyit még kényelmesen el tudnak látni. Van néhány laza fiatal, akik 10 főt is beengednek az 1 szobás lakásukba és egymás hegyén-hátán aludnak.
Néha sátrat szoktak felállítani a kertben.
Privacy:
A homeexchange esetében tied egy egész ház. Nem zavar senki. Saját fürdőd van, hálószobát és minden egyéb más. Főzhetsz magadnak a konyhában.
A Couch Surfing-nél a befogadó családdal élsz együtt. Jó esetben van egy külön szobád, ahova ha akarsz visszavonulhatsz. De sok esetben csak a nappali kanapéját kapod meg. Ez esetben folyton nyitott térben vagy, ahol bárkivel összefuthatsz. A konyha szintén mindenkijé. Illik vinned valamit neked is, és nem megenni az ő kajájukat.
Kultúra és az ország megismerése:
Homeexchange: Itt a levelek alapján lehet megismerni a másik országát. Ők is írnak mondjuk az országukról, rendezvényekről, életükről és te is. Általában valami kaját illik hagyni nekik, ami az adott országra jellemző. Mi Tokaji bort, szalámit és túró rudit szoktunk.
Ha valami helyi rendezvény van, akkor arról szintén szólnak. Pl nekünk a minden hétvégén megrendezésre kerülő amerikai autós fesztiválról Los Angelesben. Vagy a San Diego-ban lévő évenkénti homokvárépítő versenyről.
Mikor a házukban vagy szintén sok minden utal arra, hogy hogyan is élik a mindennapjaikat. Van, hogy a szomszéd adja át a kulcsot, vagy valami rokon. Általában barátságosak, és ha te nyitott vagy a dologra, akkor szívesen találkoznak veled máskor is.
Couch Surfing: Az oldalnak ez az egyik fő célja. Amíg együtt élsz a családdal, addig látod, hogyan is élnek. Bepillantást nyersz a mindennapi életükbe. Mindenképpen érdekes, hisz látod, hogy más emberek hogyan élik mindennapjaikat. Érdekes élmény. Sokszor körbemutatnak a városban vagy főznek neked valamit. Ha van valami helyi rendezvény akkor oda gyakran elkisírnek téged. Bevonnak a helyi szokásokba, mesélnek a kultúrájukról.
Barátság kötés:
Homeexchage: Itt is alakulhatnak ki barátságok. Már hallottam ilyen esetről. Mi nem annyira vagyunk erre nyitottak. Illetve inkább azt mondom, hogy nincs rá időnk. Minket is megkeresett a svájci család facebook-on. Velük néha váltunk 1-1 levelet.
Couch Surfing: Itt nagyon sok barátság szokott kötődni. Sokak tartják egymással a kapcsolatot az első találkozás után is.
Biztonság:
Homeexchange: Még nem hallottam semmi panaszt. Regisztrációkor kötelező befizetni egy kisebb összeget bankszámláról, így minden adatot leellenőriznek.
Couch Surfing: Alapvetően itt sem szoktak gondok lenni. A regisztráció ingyenes, így bárki tag lehet. De vannak referenciák, amit egymásnak hagynak az emberek. Abból sok minden leszűrhető. Már hallottam, olyat, hogy elvittek valamit, de ez nagyon ritka eset, és a levelekből ki lehet szűrni, akinek ez a szándéka. Én nem félnék attól, hogy nem biztonságos az oldal. nekünk még semmi probléma nem volt soha.
Egyéb írások a
témával kapcsolatban:
Couch Surfing II -
Eddigi tapasztalataink.
2012. március 7., szerda
Couch Surfing I
Ezt az oldalt is be szeretném mutatni, bár erről szerintem már többen is hallottatok. Csak nagyvonalakban írom le mi is ez, mert a videóból is megtudhatjátok. Utána inkább személyes tapasztalatokat osztok meg veletek.
Az alap ötlet az, hogy utazásod során meghúzod magad valaki kanapéján, ezzel spórolva a szállás költségein.
Az, hogy kinél hol/min alszol az változó. Attól függ, ki mit tud biztosítani. Ez lehet a földön egy matrac, a nappaliban egy kanapé, esetleg egy egész szoba, sőt vendég ház is.
Az ingyen szálláson kívül még rengeteg plusszt is nyújt az oldal. Sok új emberrel ismerkedhetsz meg, Barátokra lehet szert tenni. Meglátod, hogy is élnek ők. Bevonhatnak a kultúrájukba. Kulináris csere is lehet, ha főztök egymásnak.
Az oldalon minden korosztály képviselteti magát, de tény, hogy a legtöbb tag az fiatal. De nagyon sok a családos és nyugdíjas is.
Kérdés lehet mennyire biztonságos egy idegent beengedni a házatokba. Nos, több módszer is van leellenőrizni az embert. Az oldalra regisztrálni ingyenes. De van egy olyen lehetőség, hogy verified (igazolt) tag legyél. Ehhez bankkártyáról be kell fizetned kb. 3000 Ft-ot. Ennek lényege, hogy a bankkártyádod minden adatod meg van, így lecsekkolják, hogy létező, megbízható személy vagy. A tagok többsége szeintem ezt nem csinálja meg, mert enélkül is ugyan úgy lehet használni az oldalt. A legtöbb embert pedig legkevésbé sem érdekel, hogy te verified member vagy e vagy sem.
Ami érdekesebb azok a referenciák. Lehet hagyni minden embernek ilyet az oldalán. Ebben le lehet írni a véleményed az emberről, hogy miket csináltatok, mennyi időt töltöttél vele, hol találkoztatok, stb. Szóval mindent ami az adott emberrel kapcsolatos. Ilyet általában mindenki ír a másiknak, ha találkoztak személyesen. (nekünk 11 van)
Az oldalon belül több csoport is van, érdeklődés szerint lehet hozzájuk csatlakozni. Van biciklisek, családosok, családok kamaszokkal, egyedül utazók, tanárok, kajakosak, homeexchange (házcserélők)...stb klubbja. Lehet csatlakozni a különböző országok, városok csoportjához is, ha ott élsz vagy oda tervezel utazást. Ezekben a csoportokban lehet postolni (kiírni) kérdést és a többiek segítenek. Illetve itt lehet keresni utazó partnert vagy eseméynt szervezni, amire másokat is meghívsz.
Rengeteg tagja van. Szerintem akárhova is akarsz utazni, találsz valakit aki befogad. Ez nem olyan, mint a homeexchange. Itt nagyobb eséllyel szállásolnak el.
Akinek nincs lehetősége, arra, hogy akár csak egy kanapét is biztosítson a másiknak, az sem kizáró ok, hogy regisztrálj. Attól még segthetsz másoknak, körbemutathatod őket a városodban, elmehettek különböző rendezvényekre. Téged ugyan úgy befogadhatnak, attól független, hogy te nem tudsz felmutatni szállás lehetőséget. Ez egy olyan oldal, ami nem a cseréről szól. Te adsz valamit, és azt valószínűleg mástól kapod vissza. Itt nem az van, hogy én megszálltam nálad, akkor te is megfogsz nálam.
Erről az oldalról van szó: http://www.couchsurfing.org/
Egyéb írások a témával kapcsolatban:
Couch Surfing II - Eddigi tapasztalataink.
2012. március 6., kedd
Homeexchange V
Ezennel a homeexchange hátrányait fogom megosztani veletek. Hisz nincs olyan dolog, aminek ne lenne árnyoldala.
Rugalmasnak kell lenni a helyet és időpontot illetően is. Havi 1-2 levelet kapunk, akik cserélni szeretnének velünk. Ha ezeket elfogadjuk, azzal sok időt spórolunk meg, hisz nem nekünk kell kiküldeni a levelet és keresni csere partnert. Persze ez anyagiak kérdése is. Hiába kapunk egy jó javaslatot Ausztráliából, ha nincs pénz a repjegyre.
Az időpont is gond lehet sok esetben, bár nagyon sok a nyugdíjas, tanár és második házzal rendelkező akik szabadon tudnak bánni az időponttal.
A másik, hogy sok macera, ha már le is van beszélve a csere akkor is. A házcsere előnye egyben a hátrányai is. Persze csak egyszer kell megírni a ház működésének a papírját és a környékről szóló javaslatokat. Utána mindnek ugyan azt kell adni. De felmerülhetnek egyéb kérdések is. Téged segít a másik fél azzal, hogy válaszol az esetleges kérdéseidre. Ez oda-vissza működik. Neked is időt kell szánni a másik félre.
A házat ki kell takarítani. Ez lehet jó is, hisz nálunk sosem olyan tiszta a lakás, mikor csere partnerek jönnek. Utána jó érzés állni a szép, tiszta házban. Ez persze idő és energia igényes.
Törölközőt, ágyneműt kell biztosítani.
Meg kell oldani a kulcs kérdését, hogy hogyan kerül a másik félhez. Ezt átadhatja a szomszéd, barát. Át lehet küldeni postán. (ez elég drága is lehet). El is lehet rejteni. Ha eldugják akkor általában a csere partner érkezésének napján. Ha előbb utaznak el, akkor a szomszéd dugja oda, a kért napon. A szomszéd által átadott kulcs megoldása azért rossz, mert nem lehet pontosan kiszámolni mikor érkezünk meg. Ezért jobb, ha a szomszéd eldugja aznapra a kulcsot. Így nincs olyan sok időt a kulcs elérhető helyen, de még sem kell alkalmazkodni a másikhoz.
Akinek van háziállata, annak gondoskodni kell róla. Persze általában, ha csak macskáról van szó, akkor a cserepartner eteti. Ez egy kifejezetten kényelmes megoldás lehet. De a kutyák esete más. Akkor nem csak,hogy találni kell valaki, aki gondját látja, de amíg a csere partnerek tartózkodnak a házadban, addig a kutya nem lehet ott. (persze megbeszélés kérdése, de nem szokás) Ilyen esetben a kutya ismerős családnál, nagyszülőknél vag menhelyen kell, hogy legyen.
Én lényegében élveztem megszervezni a házcseréket. Még akkor is mikor már vagy a 100. levél jött viszsa, hogy kössz, de nem. Persze én 18 éves vagyok, és nincs annyi elfoglaltságom, mint a felnőtteknek. :)
Egyéb bejegyzések a témával kapcsolatban:
Homeexchange I - Az alap ötlet bemutatása
Homeexchange II - A házcserélés egyéb előnyei az ingyen szálláson kívül
Homeexchange III - Tapasztalat, hogy hogyan és kikkel cseréltünk Amerikában. Képek a házakról
Homeexchange IV - Régebbi házcserés tapasztalataink. (Párizs, Szlovákia, Svájc
Couch Surfing vs Homeexchange
2012. március 5., hétfő
Homeexchange IV
Ezennel a múltbeli cseréinket szeretném megosztani veletek.
2010 szeptemberében regisztráltunk az oldalra azzal a céllal, hogy a síelésünk ideje alatt ingyen szállásunk legyen. Ez volt az első síelésünk külfölden. Az előző évben már kipróbáltuk itthon, Visegrádon és Mátraszentisvánon, de meg akartuk nézni a külföldi pályákat is.
Feltettük a házunkat az oldalra. Csináltunk sok szép képet, leírtuk a látnivalókat a környéken és a terveinket.
Majd elkezdtem a keresést. Sok levelet küldtem ki, különösen Asuztriába.
Szlovákia:
Végül Szlovákiában sikerült szállást találni. Nem is rossz helyen, mert ez Szlovákia legnagyobb síterepéhez volt közel, Jasna-hoz. Ez a családnak a második háza, síelésre használják. Ezáltal akkor mentünk amikor akartunk. Ők úgy volt, hogy nyáron jönnek hozzánk 5 napra, de aztán ez elmaradt, mert született kisbaba és úgy nem akartak utazni. Mi januárban töltöttünk náluk 7 napot. A kulcsot a szomszéd adta oda.
Itt nem volt wifi-nk. Illetve lett volna, ha megkérdezzük a szomszédot, vagy felhívjuk a csávót a kód miatt, de nem tettünk így. Úgy gondoltuk, legalább egymással töltjük az időt, beszélgetünk, társasozunk. :) Aztán mikor hazaértünk láttuk,hogy a csávó elküldte a kódot anyának sms-ben, csak a mobilja nem működött külföldön.
1 fürdő és 2 hálószoba volt. A legtöbb képen óriási a kupi vagy félmeztelenül vannak a fiúk, így csak ezt teszem fel. :P
Párizs:
Itt ők kerestek meg minket. Októberben kaptunk tőlük levelet, hogy a karácsonyt szeretnék Magyarországon tölteni és lenne e kedvünk ez idő alatt Párizsban lenni? Még sosem töltöttük a karácsonyt máshol, mint az otthonunk, de tetszett az ötlet. Ráadásul ez volt a tökéletes ajánlat. Egy nagy lakás a belváros szívében, a Champs Elysées-től csak 2 perc séta. A metró az épületünkkel szemben, fél perc alatt ott termünk. :) Sokan utaznak el karácsonykor, ilyenkor a szálloda árak is ugranak egyet, szóval nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ezzel az ajánlattal.
Végre megismerhetjük, milyen is a nagyvárosi élet. (Mi Pesttől 30 km-re lakunk egy községben) Szembe néztünk a városi emberek problémáival: parkolás, bevásárlás. Aztán a parkolás meg is oldódott, mert a család nekünk adta a parkoló jegyét, ami agész évben érvényes egy parkoló házban. (2 km-re a háztól, a férfi irodája mellett) A bevásárlás persze nem nagy gond, hisz sok bolt volt a közelben. Sőt egy nagyon érdekes piac is, friss árukkal. (rák, kagyló és egyéb finomságok is voltak. ) De mi megszoktuk, hogy a kocsiba bepakoljuk a sok üdítőt, karton számra és a kocsi haza viszi. Itt ez nem működik, mert gyalog mentünk bevásárolni. Hagytak nekünk egy kis húzható kocsit, amivel ők járnak bevásárolni. Szóval érdekes volt, mert előtte ebbe annyira nem gondoltam bele.
A kulcsot postán küldték el nekünk DHL-el.
A házban 2 fürdő, 4 hálószoba volt. Maga az épület is szép volt. Ilyen csiga lépcső vezetett az emeletünkre. Az előtérben óriási, régies, díszített tükör.
Hagytak a hűtőben nekünk csomó sajtot, meg egy tortát is.
A csere egyidejű volt.
Kilátás a szobából. A ház centrumban van. |
Piac 2 perc sétára. |
Itt is volt karácsonyfa. |
A nyáron Amerikában csináltunk 5 cserét. Ebből még ketten nem voltak nálunk.
2011 szeptemberében lejárt az 1 éves tagságunk. Ekkor úgy döntöttünk meghosszabbítjuk, mert annyira bevált az oldal. Ismét befizettük bankkártyáról a kért összeget. (kb. 100$)
Ismét nekiálltam a keresgélésnek a síeléssel kapcsolatban. Idén egy baráti családdal akartunk menni. Ezért olyan leveleteket írtam, hogy fogadjanak be 10 főt. Nem baj, ha földön kell aludni. Persze ilyet csak olyannak írtam, ahol legalább 3 hálószoba és 2 fürdő van. Bevallom ilyenkor egy halom embernek küldök ki levelet. Mindenki így csinálja. Írtak vissza igent Ausztriából, Olaszból és Svájcból is. Ebből csak a Svájci volt olyan, akinek 10 emberre írtam ki a levelet. Az Ausztriai az nagyon messze volt a sítereptől (100km), szóval őt rögtön lemondtam. Az Olasz az szimpi volt, nagyon közel a síterephez, de végül pár levél váltás után lemondtuk.
Svájc:
Nem sok embertől hallottam, hogy Svájcba megy síelni, hisz messze is van és elég drága ország is. De elég vagányul hangzik, nem? Azért ez mellett döntöttünk, mert reméltük, hogy a baráti társaság is jön velünk. Ebből végül nem lett semmi, de mi 5-en azért elmentünk a házukba.
4 hálószoba, 2 fürdő. A házon és a bútorokon látszik a minőség. Érdekesség, hogy van egy ilyen bunkerük. Nem tudom mitől félnek. Háború? Természeti katasztrófa?
A környéken több síterem is volt. Mi Lenzerheide-be vettünk 5 napos bérletet. Nagyon jó és nagy síterep. Még sosem voltam ekkorán. 1 napot Zürich felfedezésével töltött a család.
Anya és apa nem síel nálunk. Ők túráztak, meglátogatták Licheinstein-t és a környék városait és fürdőbe mentek. A kilátás nagyon szép volt a hegyről, feljöttek egyik nap ők is megnézni. :),
Az én hálószobám tele volt Justin Bieber-es poszterekkel. Vicces volt.
A csere partner egyik baráti családja meghívott minket vacsorára. Velünk egyidős gyerekek vannak ott is. Az első estére volt megbeszélve, hogy átmegyünk. Finom kaja volt. Ilyen asztali grillen sütöttünk, virsliket, sajtot, zöldséget és kolbászt. Köret saláta és krumpli volt. Kedvesek voltak, hogy áthívtak. Beszélgettünk az iskola rendszerről is. Svájcban teljesen más, mint nálunk. Nem véletlen tart ott az országuk ahol. Már 16 évesen vége a sulinak. Ekkor a legtöbben elmennek dolgozni. Emellett még van suli, de az a szakmájához vág. A diákok kapnak fizetést. Ez jó az ország gazdaságának is, mert termelnek a diákok, és nem feleslegesen mennek el egyetemre. Csak nagyon kevesen mennek el egyetemre, akik az átlagnál jóval okosabbak. A lány 17 éves. Valami cégnél dolgozik, üvegeket hajt meg valami géppel.
A fiúknak kötelező katonaság van.
Kilátás az erkélyről |
London:
Ez a csere még nem zajlott le. Ez a nyárra lett lebeszélve. Ők kerestek fel minket, egy család 2 gyerekkel. Velük is lesz kocsi csere. Érdekes lesz, a másik oldalon vezetni, a kormány is ott van. Reméljük nem lesz gond. 2 hétre cserélünk, augusztusban.
A ház úgy tűnik jó helyen van, Londonban. Közel van vonat és metró is. 2 fürdő és 4 halószoba van + kert is.
Egyéb bejegyzések a témával kapcsolatban:
Homeexchange I - Az alap ötlet bemutatása
Homeexchange II - A házcserélés egyéb előnyei az ingyen szálláson kívül
Homeexchange III - Tapasztalat, hogy hogyan és kikkel cseréltünk Amerikában. Képek a házakról
Homeexchange V - A házcserélés hátrányai
Couch Surfing vs Homeexchange
2012. február 24., péntek
Homeexchange III
Ezúttal szeretném megosztani veletek, hogyan is zajlottak az amerikai cserék. Összesen 5 volt, ebből csak az egyik volt egyidejű.
Cserepartner keresése:
A legfontosabb dolog, hogy nagyon rugalmasnak kell lenni. Az eredeti ötlet szerint 4 hétre akartunk Los Angelesbe utazni. Úgy terveztük onnan elutazunk 1-1 napra Las Vegasba és San Francisco-ba. Ez tűnt a legegyszerűbb megoldásnak. Ezért a legelején csak ilyen leveleket küldtem ki. Cserélni azonban senki nem akart. Már Los Angeles 300 km-es körzetében kb mindenkinek elküldtem a levelet, de mindenki nemleges választ írt vissza.
Míg nem egy nő vissza írt Goletaból (LA-től északra 200 km-re), hogy cserélhetünk, de az időpont nem jó. Írt egy másikat, amikor nekünk még suli volt, illetve augusztus 5-15-ig szintén szabad a háza. Ez a második időpont jónak tűnt, így le is beszéltük a részleteket. Ő májusban töltött a mi házunkban 4 napot egyedül, mi pedig augusztusban 4-en 10 napot nála. Akkor ő Hawaii-n volt kollégákkal. Ráadásul megengedte, hogy használjuk a kocsiját. (Mikor ő nálunk volt, mi fuvaroztuk őt mindenhova, meg főztünk neki.)
Ez egy jó kezdés volt, de önmagában csak Goleta-ba nem utazunk el 10 napra. Szóval koncepciót váltottunk és a főbb városokba küldtem levelet, hogy 1-2 hétre cseréljünk.
Most nagyobb szerencsével jártam. Írtak többen is igent Los Angelesből is. Végül vissza is mondtunk párat és a számunkra legkedvezőbbel beszéltük meg a részleteket. 2 hét Long Beach-en, kölcsönös kocsi cserével. Július 21- augusztus 5-ig.
Las Vegas-ban is kaptunk szállást. Egy házaspár második háza ez, így tetszőleges időpontban mehetünk oda, annyi időre amennyire akarunk. Ez sokat segített a dátumok összeigazításánál.
San Francisco: Maga a városban nem sikerült találni senkit. Illetve olyat, akivel minden stimmelt volna. Volt aki jövőre akart, másnak a dátum nem felelt meg. Végül 25 km-re San Francisco-tól egy nyugdíjas házaspár írt nekünk igent.Ők Pacifica-n laktak, és egy non simultaneous (nem egyidejű) cserét csináltunk. Mi az általunk választott időpontban mehettünk hozzájuk, ők pedig majd máskor. Nem beszéltük meg mikor, még ők sem tudják. Míg mi a házukba laktunk, ők rokonoknál voltak.
Időközben, a repjegyek árai egyre mentek feljebb. Utazási irodákban is jártunk és 300.000 Ft alatt senki nem talált nekünk jegyet. Mivel még sosem foglaltunk repjegyet nagyobb biztonságban éreztük volna magunkat, ha profik intézik helyettünk. De hamar rájöttünk, hogy az nem fog menni. Egyrészt horribilis árakat mondtak, másrészt annyi tényező volt, amikben ők nem dönthettek helyettünk. Az időpont és kb még a repülési uticél is nagyon rugalmas volt. Hisz a Las Vegasi cserének időpontja is rajtunk múlott. Játszadoztunk az időpontokkal és kiderült, hogy ha 2 héttel hamarabb repülnénk New Yorkba és ott töltenénk azt az időd, akkor olcsóbb lenne a jegy. Szállást meg reméltük, hogy találunk, így lefoglaltuk a jegyet, mert nem akartuk, hogy még feljebb menjenek az árak.
Tehát ott álltunk repjeggyel a "kézben" ingyen szállás nélkül New Yorkban. Persze reménykedtünk abban, hogy majd csak találunk valakit. Hisz a többi helyen is sikerült. A hátrány azonban az időpont volt. Hisz eddig tudtunk variálni velük, de most egy konkrét 2 hétről volt szó. Teltek a hetek és a nemleges válaszok száma egyre csak gyülekezett.
Elég sokáig keresgéltem New Yorkban. Majd eszembe ötlött, hogy New Jersey-ben is kereshetek. Hisz csak egy folyó választja el a 2 államot/várost. Egy nagyon jó helyen élő csere partnerünk lett végül. New Jersey-ben laknak a Hudson folyó mellett. Kb olyan, mint, hogy a Duna elválasztja Pestet és Budát. Csak itt Manhattan egy sziget. De a lakásunkból átlátni Manhattanra. Hamarabb beértünk így Manhattanba, mint ha New York város Brooklyn kerületében laktunk volna. A vonat állomás 1 perc sétára volt tőlünk, amivel 10 perc alatt benn voltunk. Egyetlen hátránya, hogy erre külön kellett jegyet venni. Szóval ha pl Brooklynba laktunk volna, akkor megspóroltunk volna pénzt. Mert New Jerseyban nem érvényes ugyanaz a metro bérlet ami New Yorkban. Viszont ezáltal sok időt spóroltunk, mert tényleg csak 10 perc volt Manhattan, ahol a legtöbb nevezetesség van.
Itt egy ausztrál nyugdíjas pár él, akik már 10 éve New Yorkban élnek.Úgy lett megbeszélve velük, hogy mi mehetünk az általunk kívánt időpontban, akkor ők úgy is Ausztráliában lesznek rokon látogatáson. Aztán ők augusztus 14-től 21-ig lesznek a mi házunkban. Egész addig ők a Kengurúk földjén lesznek. Ez megfelelt nekünk, hisz mi még nem vagyunk otthon akkor, a házunk úgyis üres, a nem egyidejű cserék miatt.
Ottlétünk alatt:
New Jersey: Egy 30 emeletes épületben volt az apartmanunk. A portás nőt megkértük, hogy hívja fel a nőt, akinek meghagyták a telefonszámát. Ő adta oda nekünk a kulcsot. Egy gyors sétát tettünk a környéken, mikor megmutatta hol vannak a boltok, éttermek, vonat.
A lakás nem volt túl nagy. Én Bencével egy kétszemélyes pótágyon aludtam a nappaliban. Volt még konyha, étkező, fürdőszoba és egy hálószoba. Persze nem is kellett nagyon lakás, mert úgyis csak aludni jártunk haza. Reggel már hamar bementünk New Yorkba, és este csak későn értünk haza.
Közel volt a vonat, amivel hamar beértünk New Jerseyben. A környék szép volt, olcsóbb hot dog árussal, mint Manhattanban. :) Volt egy szupermarket is a közelben amik nem jellemzőek Manhattanra. Ott inkább csak ilyen kis boltok vannak, amik drágák.
Ebben az épületben volt a lakásunk. |
Nincs túl nagy rend. Épp pakolunk, mert másnap indulás a reptérre. |
Pacifica:
San Francisco belvárosától 25 km-re található. Ide éjjel érkezett a repülő. Az előre bérelt kocsit felvettük a reptéren, úgy érkeztünk meg a szállásra. Kulcsot a lábtörlő alá dugták. Másnap reggel találkoztunk a csere partnereinkkel. Egy kedves, idős házaspár. Bevittek minket a városba, megmutatták a környéket. A férfit Jerry-nek hívták, így lett a túra Jerry Tour. Mindent előre kigondolt már, megmutatta előre a térképen, hogy mit fog megmutatni. Tényleg nagyon aranyosak voltak. Aztán többet nem találkoztunk velük, mert ők elutaztak valahova.
Itt egy macskát kellett etetni. Életemben nem láttam még ennyire félős cicát. :)
Long Beach:
Ez Los Angeles egy kerülete. Itt nem lehet megélni kocsi nélkül, de azzal sem leginkább. Az utakon 80 %-ban dugó van. Nagyon idegesítő.
Ez volt az egyetlen egyidejű csere amit csináltunk. Kocsit is cseréltünk.
A kulcsot itt a garázsban hagyták egy kosárban eldugva. A garázst nyitva hagyták nekünk.
Egyik nap átjött a szomszéd megnézni minden rendben van-e.
Goleta:
Vicces, hogy ez a csere volt meg legelőször, és végül ez vált a legjellegtelenebbé. Ez alatt azt értem, hogy ez csak egy kis város. Santa Barbara csak 2 km, de ott sem szoktak 2 napnál többet eltölteni. Ettől független jó volt eltölteni itt 8 napot, élni az amerikai életet, vásárolni, pihenni, garage sale-ekre járni. Azt gondoltam itt majd minden nap szörfözni fogok, mert a házi gazda megengedte, hogy használjuk a deszkáját. Aztán végül csak egy délutánt szántunk rá. Ellustultunk, na. :) A környék és Santa Barbara csodálatos. Azok a hegyek, pálmafák és óceán. Szívesen élnék itt. Nyugodt, gyönyörű, tele sportolási lehetőségekkel és ha kell éjszakai élettel.
Ezzel a nővel, már találkoztunk Magyarországon. Ő még májusban töltött a mi házunkban 4 napot egyedül. Ekkor többször is furikáztuk őt kocsival, meghívtuk vacsorára a kis házba (második házunk), ahol addig mi megszálltunk. Nagyon kedves nő. Megengedte, hogy használjuk a kocsiját. Itt ismét találkoztunk vele. Ő adta át a kulcsokat. Beszélgettünk valamennyit, de aztán jöttek érte a kollégák és már ment is Hawaii-ra. :)
Itt volt medence és jacuzzi. Ez egy elkerített részen van, ami több házhoz is tartozik. Az óceán kb 1,5 km a háztól. Egyszer közösen lesétáltunk megnézni a naplementét. Anyáék még delfineket is láttak, mikor csak ketten mentek.
A kert és mögötte, ahol a napernyők vannak, ott a medence elkerítve. Kulccsal lehet csak bemenni oda. |
Las Vegas:
Ez a második háza a csere partnerünknek. Hehh, jó kis második háza. Tiszta luxus. A konyha, hűtő, kert, jacuzzi, az az óriási zuhanyzó.. :) Nagyon durva.
Egy elkerített közösségben van. Egy kapun meg kell adni a kódot és akkor lehet bemenni az elkerített "városrészbe". Az tele van luxus villákkal. A legtöbb szerintem csak nyaraló, ahova télen jönnek, mert nyáron nagy a hőség.
Itt a kulcs a lábtörlő alatt volt.
Óriási zuhanyzó. :) |
Jacuzzi a kertben |
A ház és a bérelt kocsi |
A szomszéd villák |
Érdekes, hogy az összes csere partnerünk az nyugdíjas volt. Ez azért fura, mert Európán belül gyerekes családok szoktak minket megkeresni, illetve az előző cseréink is csak olyanokkal voltak, akiknek van gyerek. (Párizs, Szlovákia)
Amerikában akiknek írtam és gyerekesek azok mondták, hogy Olasz, Francia vagy Spanyolországba mennek. Szóval Amerikából a tenger miatt utaznak Európába. Meg nyilván sok gyerekes család nem is engedheti meg magának, hogy kiruccanjon Európába. Végül is ott van nekik Florida és Hawaii, ha fürdésre vágynak.
A nyugdíjasok már sok országban jártak, így érdekli őket Magyarország.
Európán belül meg ugye pont fordítva. A nyugdíjasok nagy részt már jártak hazánkban. A gyerekesek viszont szívesen jönnek. Pláne, hogy nekünk van medencénk, ami csalogató számukra.
Végülis anyáék örültek a nyugdíjasoknak. Azok nyugodtak, nem rohangálnak és ugrálnak a házban. Csak ketten vannak, nincs annyi gond az ágyneműkkel, törölközőkkel. Szóval elég szerencsések voltunk. :)
Mivel sok volt az egyidejű csere,még 2 fél nem is volt nálunk. Velük nincs megbeszélve konkrét időpont. Majd szólnak, kb fél évvel korábban és ha nekünk is megfelel az időpont akkor jönnek.
Véleményem szerint kicsit későn kezdtük el szervezni az egészet. Ezt főleg a repjegy miatt mondott. Bár elég jutányos áron jutottunk hozzá, de lehetett volna olcsóbban is. Kb februárban álltunk neki a szervezésnek. Persze ez volt az első ilyen utunk. Egy másiknál más rutinosabbak leszünk. De elég jól összehoztuk, azért. :)
Egyéb bejegyzések a témával kapcsolatban:
Homeexchange I - Az alap ötlet bemutatása
Homeexchange II - A házcserélés egyéb előnyei az ingyen szálláson kívül
Homeexchange IV - Régebbi házcserés tapasztalataink. (Párizs, Szlovákia, Svájc)
Homeexchange V - A házcserélés hátrányai
Couch Surfing vs Homeexchange
2012. február 21., kedd
Homeexchange II
Most a homeexchnage egyéb előnyeit fogom leírni. Mert bizony az ingyen szálláson kívül még rengeteg plusszt nyújt, ha így utazik az ember.
Kezdjük az anyagiakkal. Mi is kell mindenképp egy nyaralás során? Szállás, repülőjegy, utazási eszköz.
Mert ha repülővel utazunk, akkor több, mint valószínű, hogy szükségünk lesz autóra. A nagy városokba mondjuk nem, mert ott jó a tömeg közlekedés, de 1-2 nap jó megnézni a környéket, ahova kocsival a legegyszerűbb eljutni.
A homeexchange oldal lehetőséget ad az autók közti cserére is. Apukám szerint ez kockázatosabb, mint a ház csere. Hisz bármikor lehet baleset, ami sok kellemetlen pillanatot okoz, hisz helyre kell hozni a kárt. A kaszkó elengedhetetlen ilyen esetben. Ez sok pénzt spórolhat nekünk. A felek meghagyják egymásnak a fontos iratokat, dokumentumokat és adatokat, melyre szükségük lehet.
Én úgy saccolom, hogy az oldalon lévő tagok valamivel több, mint fele nyitott az autó cserére. Persze ha az ember kocsival utazik és nem repülővel, akkor ez a megoldás egyáltalán nem is játszik.
Mi eddig csak egyszer cseréltünk kocsit, Los Angelesben.
(Illetve egy még le van beszélve Londonba augusztusra.) A többi helyen is akartunk volna, de mivel nem egyidejű cserék voltak, így ezt nem tudták megoldani.
A New Yorkból jövő párnak megengedtük, hogy használja a kocsinkat, mert mi 2 hetet maradtunk a házukban, míg ők csak egyet.
A Goletai cserén pedig nekünk engedte meg a nő, hogy használjuk a kocsiját, úgy hogy ő nem használta a miénket.
Íme a goletai nő kocsija:
A Los Angelei pár kocsija nagyon ujó volt. Kényelmes, nagy és apa szerint annak volt a legjobb, legerősebb motorja. Gyorsan lehetett vele felgyorsulni. :)
Egy másik nagy előny a számítógép használata. A legtöbb család hagy lap topot vagy számítógépet, amit használhatunk. Úgy vettem észre, ezt elég lazán kezelik. Mindig használhattuk az összes gépüket. Nekünk van 4 gépünk, de csak egyet engedünk használni. A többit lekódozzuk és erről szólunk is nekik. A wifi szintén alap dolog az összes házban, így ha nem is hagytak ott használni gépet, akkor is tudjuk használni a saját lap topunkat.
Minden ház alap felszerelése a konyha. Tehát van mikró, hűtő, tűzhely...stb. Ezáltal a kaja készítésen is lehet spórolni. Nem kell mindig étterembe járni. Bár Amerikában mi legtöbbször gyorsétteremben ettünk, mert hamar kész a kaja, finom, és minden utcában van vagy 10. :)
Minden esetben a csere partnerek átküldenek egymásnak egy saját maguk által elkészített listát a környező látványosságokról, éttermekről és nevezetességekről. Ajánlanak helyi programokat és fesztiválokat, melyről normál esetben nem tudnánk. Segíthetnek színház jegy vásárlásában. Elmondják, hogyan működik a helyi tömegközlekedés. Segítenek az időközben felmerülő kérdésekben.
Egyéb eszközöket is használhatunk, ha a partner engedi. Legtöbb esetben ez így van. Ilyen eszközök közé tartozik a TV, bicikli, szörfdeszka, társasok.
Nem kell vinni törölközőt, hajszárítót, ágyneműt... stb. Ezek szintén biztosítottak egymás számára.
A házban szokás hagyni valami kis ételt a csere partner számára. Mi általában egy Tokaji bort és valami csokit hagyunk. Illetve a hűtőben szalámit.
Párizsban csomó sajtot hagytak nekünk, Svájcban csokit, Amerikában pezsgőt, gyümölcsöt (életem legfinomabb cseresznyéjét), csokikat..stb.
Szóval így ki lehet próbálni olyan dolgokat, amit normál esetben nem biztos, hogy megvennél, mert mondjuk drága, vagy nem tűnik szimpatikusnak. Pl mi biztos nem vettünk volna fehér cseresznyét, pedig isteni. :)
Az állatra sok esetben vigyáz a cserepartner. Mondjuk főleg a macskákról. Így meg van oldva, és nem kell mástól szívességet kérni. Meg van beszélve, hogy hol található a macska kaja és abból etetik őt.
De néha van, hogy a csere partner is tesz 1-2 napos utazást, mikor nem tér vissza estére sem a házba. Ebben az esetben ezt előre jelzik, és akor arra at udőre más megoldást kell találni.
Mi is vigyáztunk 2 helyen a macskára. :)
Egyéb bejegyzések a témával kapcsolatban:
Homeexchange I - Az alap ötlet bemutatása
Homeexchange III - Tapasztalat, hogy hogyan és kikkel cseréltünk Amerikában. Képek a házakról
Homeexchange IV - Régebbi házcserés tapasztalataink. (Párizs, Szlovákia, Svájc)
Homeexchange V - A házcserélés hátrányai
Couch Surfing vs Homeexchange
2012. február 8., szerda
Homeexchange I
Most bemutatom azt az oldalt aminek köszönhetően 2 hónapot az USA-ban tölthettünk. Ez nem más mint: http://www.homeexchange.com/ Ennek segítségével ingyen szállásunk volt. Mert bizony minden nyaralás során ez a legdrágább tétel, főleg ha egy nagyobb családról van szó. (Meg persze a repülőjegy. Ha valaki tud egy jó módszert azon, hogy lehetne spórolni szóljon. :) )
A 2 hónapos utunk során csupán egy éjszakáért fizettünk (a Grand Canyonnál). Az összes többi helyen ingyen szálltunk meg.
A homeexchange (házcsere) lényege, hogy a világ különböző pontjain élő egymás számára idegen emberek elcserélik az otthonaikat a nyaralásuk idejére.
Minden megbeszélés kérdése tulajdonképpen. Lehet cserélni csak egy hétvégére, egy hétre, de akár egy évre is. (már olyat is hallottam, főleg nyugdíjasok tehetik ezt meg)
Az átlag azonban 2 hétre szokott cserélni, de tényleg minden megegyezés kérdése.
Persze az első gondolat mindenki fejében, hogy biztonságos-e ez? Itt el kell mondanom, hogy az oldal nem ingyenes. Regisztrációkor bankkártyáról be kell fizetni kb 100 $-nyi összeget. Ezért a pénzért egy 1 éves tagságot vásárolsz. Ez alatt az 1 év alatt korlátlan számú cserét csinálhatsz és annyi levelet küldesz ki amennyit csak akarsz. Van egy garancia szabályzatuk, miszerint, ha az első évben nem találsz magadnak csere partnert, akkor a második éved ingyenes. Erre azonban nem sok esély van, mert aki akar, az biztosan talál magának csere partnert.
Ez a bankkártyáról fizetés, azért is szükséges és mindenki érdeke, mert így leellenőrzik az adatokat. Ezáltal mindenki csak létező nevet, címet tud megadni. Szóval ez egy biztonsági intézkedés is.
És persze az oldalt is fenn kell tartani valamiből. Tényleg nagyon egyszerűen kezelhető, jó oldal. Már lefordították magyarra is. Bár sokra nem mész vele, mert a tagok között általában angolul megy a levelezés. (Bár megjegyzem sok külföldi magyar is fenn van az oldalon. Erre is van egy keresési feltétel. És sokan beszélik a németet, franciát..., szóval az angol nyelv hiányos ismerete nélkül is használható az oldal)
Minden évben vannak versenyek a tagoknak, amin részt lehet venni és díjat nyerni. Legutóbb egy fotó pályázat volt. A nyertes egy egy hetes nyaralást nyert Los Angeles-be.
Szóval akkor a kijelentés, hogy ingyen szálltunk meg még sem volt igaz. Mert kb 20.000 Ft volt az éves díj. De 4-ünknek ez egy éjszaka ára egy gagyi motelben. :)
Ez az oldal nem annyira a szegényeknek van. Persze az elég egyértelmű, hogy a szegények, nem engedhetik meg maguknak, hogy pl Amerikából Európába utazzanak. Nagyon sok ház a luxus kategóriába tartozik. Akinek villája van, az általában nem is cserél olyannal, akinek csak egy átlagos háza van. De sosem lesz 2 csere egyenlő. Valaki háza mindig jobb a másikénél, a cserélő felek száma is különböző legtöbbször, és néha az idő amit egymás házában töltenek is más. Ebbe bele kell nyugodni.
Az oldalon rengeteg embernek a második háza, nyaralója van fenn. Ez azért jó, mert így könnyebben lehet bánni az időpontokkal. Nekünk is van egy második házunk, de az nagyon kicsi, és kétlem, hogy bárki is cserélne azért velünk. Így az eredeti házunkat bejelöltük, hogy a második házunk. Tehát tudunk nem egyidejű cserét is csinálni. Ebben az esetben az én családom alszik a kis házban és a csere partnerek az eredetiben.
Több oldal is foglalkozik homeexchange-el.
Mi ezt használjuk. http://www.homeexchange.com/
Szerintem ez a legjobb. Ennek van a legtöbb tagja és jó keresési módszerei vannak.
Íme néhány másik:
http://www.1sthomeexchange.com/
http://www.homeforexchange.com/index2.php
http://www.exchangezones.com/
Következő bejegyzések a témával kapcsolatban:
Homeexchange II - A házcserélés egyéb előnyei az ingyen szálláson kívül
Homeexchange III - Tapasztalat, hogy hogyan és kikkel cseréltünk Amerikában. Képek a házakról
Homeexchange IV - Régebbi házcserés tapasztalataink. (Párizs, Szlovákia, Svájc)
Homeexchange V - A házcserélés hátrányai
Couchsurfing vs Homeexchange
Nyugodtan lehet kommentelni és kérdéseket feltenni. :)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)